Διδακτική Πρόταση Ιστορίας

Το μάθημα της Ιστορίας στο πλαίσιο της ομαδοσυνεργατικής διδασκαλίας δίνει την ευκαιρία στους μαθητές, σε συνεργασία με τους συμμαθητές τους, να αναζητήσουν ιστορικές πηγές και δευτερεύουσα βιβλιογραφία πουμε την παράλληλη χρήση οπτικοαστικού υλικού θα τους βοηθήσουν να ανασυνθέσουν εικόνες της ιστορικής πραγματικότητας και να αναπτύξουν κριτική και συνδυαστική σκέψη.

Η συγκεκριμένη μέθοδος συμβάλλει στο να προσεγγίσουν τα ιστορικά γεγονότα μέσω της προσωπικής συμμετοχής και της ομαδικής εργασίας αλλά και να καλλιεργήσουν τις δυνατότητες που τους δίνει η αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών.

Στόχος των εργασιών που παρατίθενται εδώ είναι οι μαθητές μας να αποκομίσουν τα οφέλη αυτά και να αγαπήσουν το μάθημα της Ιστορίας μέσα από τη συμβολή τους στη διδασκαλία της. Πράγματι, το αποτέλεσμα εκπλήσσει με την επιλογή των θεματικών, το εύρος των πληροφοριών, την κριτική αντιμετώπιση και τη δυνατότητα συγκριτικής διερεύνησης!!

Αρχαία ΣπάρτηΑρχαία Σπάρτη